BİR İŞLETME İÇİN GÜÇLÜ KURUMSAL KİMLİĞİN ÖNEMİ

Kurumsal Kimlik Nedir?

Çoğu işletme sahibi, kurumsal kimliğin işlerinin kalite değerlerini temsil eden ve tanınır bir logodan ibaret olduğunu düşünür. Ancak kurumsal kimlik, işletmelerin kişiliğini ve değerlerini aktarmasına, rekabetçi pazarda büyümesi ve müşterilerinin zihninde olumlu bir etki bırakmasına yardımcı olan en güçlü araçtır. Kurumsal kimlik, işletmenizi pazarda temsil eden, hizmetlerinizi ve kaliteli çalışmanızı tanımlamanıza yardımcı olan, kurum kültürünü ve karakterini yansıtan logo, kartvizit, broşür, ve web sitesi gibi sizi pazarda temsil eden araçları içerir.

Kurumsal Kimliğin Önemi

Müşterilerin ve şirketlerin etkileşimini güçlendirme etkisi olan bir kurumsal kimlik, her işletme için oldukça gereklidir. Kurumsal kimlik sayesinde müşteriler, şirketin hizmetlerini anlar ve o şirketten hizmet alıp almama kararı verirler. Şirketin antetli kağıdı, kartvizitler, web sitesi gibi destekleyici araçlar bir kuruluş için tek ve net bir görsel kimlik oluşturur. Bazı girişim şirketleri kurumsal kimliğin yalnızca logodan ibaret olduğunu düşünüp, işleri için güçlü ve etkili bir kurumsal kimlik geliştirme tavsiyelerini görmezden gelse de günün sonunda, kurumsal kimliğin önemini anlayıp hizmetlerini müşterilerine net bir şekilde anlatabilmek için kurumsal kimlik oluşturma yoluna girerler.

Kurumsal Kimliğe Sahip Olmanın Faydaları

Güçlü ve etkili bir kurumsal kimliğe sahip olmak, bir işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Farklılaşma ve görünürlük:

Logo, bir şirketin kurumsal kimliğinin en görünür aracıdır. İyi bir logo çalışması yaptırarak, şirketinizin akılda kalıcılığını ve görünürlüğünü arttırır; bu sayede rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz. Kurumsal kimlik, mümkün olan en iyi hizmeti en yüksek kalitede sunduğunuzu belirterek pazardaki marka imajınızın farklı olmasını sağlayarak satışlarınızı arttırmaya olumlu yönde etki eder.

Tanımlama Kolaylığı

Yeni kurulan şirketler, varlıklarını uzun vadeli olarak kurmaya çalışırken, yaptıkları işin kolaylıkla tanımlanması konusunu gözden kaçırabilirler. Şirketinizin sağladığı hizmetleri kolaylıkla tanımlamanız ve müşterilerinizin bu hizmetleri kolayca anlayabilmesi adına kurumsal kimlik oluşturmak oldukça önemli.

İmaj ve İtibar

Şirketinizin imajı ve itibarı, büyüme sürecinde düşünmeniz gereken bileşenlerdir. Kurumsal kimliğinizde tanımladığınız hizmetleri, müşterilerinize mümkün olan en kaliteli şekilde sunmanız şirketinizin imajını ve itibarını olumlu yönde etkileyecektir.

Aidiyet ve Kontrol

Şirketinizin kurumsal kimliğinin doğru bir şekilde oluşturulması, müşterilerinizin markanıza karşı hissettiği aidiyeti arttırır. Kurumsal kimliğiniz sayesinde müşterileriniz şirketiniz ve kaliteli hizmetlerinizden haberdar olacakları için şirketinize ve alanınızdaki hâkimiyetinize güvenerek sizinle uzun süreli çalışma planları içine girerler. Şirketinizin değişen hizmet kriterlerini müşterilerinize düzenli olarak bildirmeli, kurumsal kimliğinize uygun olarak oluşturduğunuz web siteniz üzerinden gerekli entegrasyonları sağlayarak bilgi mesajlarını iletmelisiniz. Bu şekilde müşterilerinize hizmet verdiğiniz alanda bilgi ve donanım sahibi bir şirket olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Bu gönderi Genel’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir